Správné kompostování. Jak na to?

02.07.2009 18:18

Kompostování organického přírodního odpadu není žádný mýtus! Při kompostování dochází k postupnému vrstvení organického odpadu s cílem rozložit tyto látky pomocí mikroorganismů a působení kyslíku na kompost. Tento kompost je velmi hodnotným zemním hnojivem pro vaší zahradu, což je vědecky dokázané. Kompost zlepšuje úrodnost vaší zahrádky a to s vyšším účinkem než klasická hnojiva. Další výhodou vlastního kompostování je snížení domovního odpadu až o 30%. Tímto si šetříme vlastní peníze a také přírodu.
 

Volba místa

Postavte váš kompostér přímo na zem.Tím umožníte přístup nejmenším živočichům do kompostéru. Přídavná podlaha slouží jako ochrana proti vniknutí hlodavců. Účinnost kompostéru zvýšíme umístěním na slunečné místo nebo do polostínu. Kompostér potřebuje sluneční teplo k procesu odpařování a chemických reakcí nutných k rozkladu látek. Kompostér by neměl stát na velmi větrném místě, ale také ne na nevětraném místě. Neustálý přívod čerstvého vzduchu je pro bezproblémový provoz kompostéru důležitý.

 

Několik správných tipů!

Pro první plnění použijte jako základní vrstvu méně skladný materiál např. nařezané větve. Do kompostéru tak proudí snadněji vzduch a lépe se odvádí přebytečná voda. Další vrstvy jsou již tvořené ze zahradního nebo kuchyňského odpadu. Je lepší, když je v kompostéru rozmanitý odpad, rychleji se pak rozkládá. Kompostér plníme postupně, ne naráz. Kuchyňské odpady obsahují vysoký podíl vody. Vždy dbejte na správný přívod vzduchu a odvětrání. Suchý a vlhký odpad by se měl promíchat. Řiďte se těmito radami a budete se těšit z výsledků kompostování, ze zdraví vaší zahrádky a přispějete k ochraně přírody.

 

Co patří do kompostéru?

Ovocné a zeleninové odpady, kávové a čajové zbytky, papír, mléčné výrobky, tráva, listí, větvičky, hobliny, popel, trus.
 

Co nepatří do kompostéru?

Maso, kosti, plasty, kovy, sklo, popel z cigeret, ryby, chleba, sýry.